Zobacz temat
RC Radom » Warsztat modelarski » Mechanika
 Drukuj temat
Silnik Align 500M 1600KV RCM-BL500M - Wymiana wału silnika i łożysk
Andy
Ze względu na słabą jakość elementów z jakich wykonane jest to cacko do napędzania helików klasy 500, przypadło mi w udziale stawienie czoła z wymianą elementów zawartych w zestawie naprawczym:

a.imageshack.us/img163/6039/nap1.jpg

Od razu przypomnę, że nie ufając w jakość chińskich łożysk, łożyska standardowe zostały zastąpione przeze mnie łożyskami ceramicznymi:

a.imageshack.us/img191/7581/dscf0007go.jpg.

To co od razu nasunęło mi się przy pasowaniu łożysk do wału to to, że te zastosowane przeze mnie ceramiczne są lepiej spasowane w porównaniu z tymi oryginalnymi zawartymi w zestawie naprawczym. Wał w nich umieszczony ma znacznie mniejsze luzy.

No to do dzieła:

1. W wymontowanym z modelu silniku odkręcamy kołek blokujący zębatkę i zdejmujemy ją

a.imageshack.us/img840/4393/zestaw1v.jpg

2. Odszukujemy na spodzie korpusu silnika miejsce, w który wkręcony jest kołek blokujący wał silnika

a.imageshack.us/img840/3553/zestaw2v.jpg

3. Wykręcamy kołek - zwany inaczej popularnie robaczkiem (nie powinno być problemu z wykręceniem, przy zastosowaniu właściwej siły i sprawnego klucza)

a.imageshack.us/img715/4611/zestaw3s.jpg

4. Dobieramy pobijaczek o odpowiednio mniejszej średnicy od wału oraz odpowiedniej sztywności

a.imageshack.us/img267/8742/wa5y.jpg

5. Rozkręcamy szczęki imadła na taki rozmiar, aby postawiony na nich silnik (górną powierzchnią - tą przykręcaną do mocowania w modelu) nie zawadzał większym łożyskiem - zostawić lekki zapas. należy również zwrócić uwagę, aby silnik nie stał symetrycznie na szczękach, lecz był przesunięty do któregoś z brzegów szczęk - aby ominąć śrubę główna imadła

a.imageshack.us/img843/1480/pop1e.jpg

6. Ustawiamy na wale od góry pobijak - zwracając uwagę na jego centryczne położenie w stosunku do wału. Następnie młoteczkiem 500 g uderzamy zdecydowanie w pobijak

a.imageshack.us/img26/2686/pop2p.jpg

7. Oto efekt - wał zaczyna się wysuwać

a.imageshack.us/img829/8157/pop3.jpg

8. W efekcie końcowym wał zostaje wybity z silnika

a.imageshack.us/img822/2686/zestaw7.jpg

9. Przy użyciu niewielkiej siły pokonujemy siłę magnesów i demontujemy korpus silnika ze stojana. Tak przygotowany stojan stawiamy tak jak poprzednio na rozsuniętych szczękach silnika

a.imageshack.us/img90/5796/pop4.jpg

10. Wsuwamy w otwór po wale pobijak (stroną zakończoną na ostro) do stojana i opieramy go o dolne łożysko. Moteczkiem o sile argumentu 100g delikatnie wybijamy łożysko

a.imageshack.us/img267/4595/zestaw10h.jpg

11. A oto efekt

a.imageshack.us/img840/2815/pop7.jpg

12. Jako, że stojan w drugiej strony nie ma bezpiecznego i sztywnego podparcia

a.imageshack.us/img839/9650/zestaw12.jpg

13. Mniejsze łożysko należy wybić trzymając stojan w dłoni. Podobnie, jak poprzednio wsuwamy ostrym końcem pobijak do otworu po wale, opieramy u wylotu po przeciwległej stronie niż przy łożysku i delikatnie lekkim młoteczkiem wybijamy mniejsze łożysko

a.imageshack.us/img822/6149/zestaw13u.jpg

14. Małe łożysko wychodzi z gniazda

a.imageshack.us/img202/3635/zestaw14.jpg

15. Po wyczyszczeniu gniazd łożysk delikatnie osadzamy w nich nowe łożyska - ze względu na dość luźne gniazda należy wkleić łożyska na Loctile

a.imageshack.us/img831/6087/zestaw15.jpg

a.imageshack.us/img835/4505/zestaw16.jpg

a.imageshack.us/img831/2188/zestaw17.jpg

a.imageshack.us/img844/1486/zestaw18.jpg

16. Następnie składamy stojan z korpusem silnika. I teraz najważniejsza kwestia, aby ponownie nie wybijać wału z silnika. Należy zwrócić uwagę, aby wał przed wbiciem tak ustawić, aby wgłębienie na kołek blokujący wał dokładnie wypadło w otworze w dolnej części silnika - w przeciwnym razie czeka na ponowne wybijanie wału.
Po ustawieniu właściwego położenia wału w stosunku do stojana ustawiamy silnik z przygotowanym do wbicia wałem na podstawie drewnianej i używając lekkiego młoteczka wbijamy delikatnie wał do silnika, aż do momentu osiągnięcia przez ogranicznik na wale wewnętrznego pierścienia

a.imageshack.us/img838/2869/pop6.jpg

17. Sprawdzamy prawidłowość położenia gniazda na wale z otworem w stojanie i wkręcamy na Loctile kołek blokujący wał

a.imageshack.us/img267/9295/zestaw20.jpg

18. Po wkręceniu kołka sprawdzamy, czy wał nie ma luzów zarówno poprzecznych, jak i pionowych.
Jeżeli nie ma, to możemy uznać, że nasza operacja zakończyła się sukcesem.
Czas przewidziany na wykonanie powyższych czynności to ok. 10 minut.

a.imageshack.us/img842/9140/zestaw21.jpg
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
hawx87
Andy gdzie mogę nabyć komplet łożysk ceramicznych by pokryć nimi mojego całego Rexia od "A" do "Z" ?
 
Andy
A toś mnie zaskoczył - pamiętam, że sklep był w Łodzi. Zaraz poszukam i zapodam linka.

No to już mam sklep nazywa się PROXIMA, a dostępne łożyska ceramiczne w tym sklepie masz tutaj:
http://www.sklep....=0&y=0

Gdyby nie było właściwego rozmiaru (tak jak było w moim przypadku) należy wejść w kontakt z obsługą sklepu, powiedzieć jakie są potrzebne i ściągną - są otwarci na takie zamówienia.

.
Edytowane przez Andy dnia 14-01-2012 15:31
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Przejdź do forum: