Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Modele ARF i RTF
 Drukuj temat
BMI Arrow 1400
smola
Jakiś czas temu podjąłem decyzje o zakupie modelu samolotu. Ponieważ nigdy wcześniej nie miałem styczności z modelami, miał być to model do nauki pilotażu, używany i niedrogi. Zacząłem wiec przeglądac ogłoszenia, i po tygodniu znalazłem odpowiedni model i do pewnego czasu jestem wlaścicielem modelu BMI Arrow 1400 jest to klon Pioneer-a
i209.photobucket.com/albums/bb222/smola88/CAM00325.jpg

Nie jest on w idealnym stanie,ale myślę ze nowy model wyglądał by podobnie po moich pierwszych próbach lotuUśmiech Niestety nie miałem możliwości go sprawdzić ale mam nadzieje ze wszystko jest ok przynajmniej tak zapewniał poprzedni właścicielUśmiech.
Wiec skoro model już jest, czas zacząć rozglądać się za aparatura oraz cala reszta niezbędnych akcesoriówUśmiech Niestety nie jest to takie proste jak się wydawało wcześniej, ale jestem dobrej myśli.
 
Andy
Pozwoliłem sobie założyć nowy temat dla Kolegi Smoli i czekamy na jego dalsze postępy Doskonale
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
czarny
No to ja pozwolę sobie teraz polecić Aparaturkę.
Sam używam Turnigy9x z wgranym softem er9x i jestem bardzo z niej zadowolony. Zalety jej są ogromne i sądzę że jak dla początkującego jest wyśmienita. Koszty są zdecydowanie niewielkie a możliwości ogromne.
Ja za swoją dałem 320 zł nową na gwarancji sklepu. Ponieważ zawodowo zajmuje się programowaniem to zmiana softu zajęła mi 10 minut z wlutowaniem goldpinów na płytkę.
Koleją zaletą jest to że jest sporo tutoriali to dej apki na YT.
Możliwości zmiany nadajników też nie sprawiają wiekszych problemów.
No i sporo rzeczy do tuningu takiej aparaturki co dla mnie inżyniera jest atutem Z przymrużeniem oka bo można sobie pogrzebać w elektronice Uśmiech czyli przyjemne z pożytecznym.
____________________________________
Turnigy 9x z ER9x TELEMETRY
KIWI-F3P
Calmato Alpha 40 Trainer GP OSMax 40LA
Extra Little OSMax10
QUAD TBS DISCOVERY clone
 
smola
Witam ponownie wszystkich po bardzo długim czasie. Kilka dni temu otrzymałem zamówioną wreszcie aparature (wreszcie, bo niedługo będzie dwa lata od kupna modelu) wybór padł na Spectrum dx6i w zestawie z Ar610. Dzis udało mi się podłączyć odbiornik i zbindować z aparaturą. Ku mojemu zdziwieniu bo model leżał na strychu w różnych temperaturach i myślałem że pakiet będzie conajmniej rozładowany jak nie uszkodzony. Po zbindowaniu sprawdziłem czy wszystko działa bo przy kupnie nie miałem takiej możliwości na szczęście wszystko wydaje się ok pod wzgledem elektrycznym( przynajjmniej na moje oko). Wstepnie zaczolem ustawiać model przy pomocy tematu z forum o "przygotowaniu modelu do lotu" jednak czuję że długa droga przede mną. Mam nadzieje ze bedzie mozna liczyć na waszą pomoc.
Na co zwrocic szczegolna uwage w przygotowaniu modelu po tak długim czasie?
Jak przygotować się do pierwszego lotu? Trening na symulatorze?
Mam nadzieję że uda mi się przygotować wszystko i wykonać pierwszy oblot w tym rokuUśmiech pozdrawiam
 
Andy
myślałem że pakiet będzie co najmniej rozładowany jak nie uszkodzony.

- jezęli pakiet był naładowany na tzw. storage (do przechowywania), to nie ma co się martwić o jego sprawność. Leżakujące pakiety nie rozładowują się tak szybko. Ich proces rozładowania, szczególnie w niskich temperaturach znacznie spowalnia. Nie wiadomo tylko jak będzie z jego wydajnością prądową, ale myślę, że nie powinno być źle.
Trening na symulatorze?

- to na pewno i bezwzględnie - szczególnie przy pierwszych swoich lotach modelami RC.
Na co zwrócić szczególna uwagę w przygotowaniu modelu po tak długim czasie?

Przede wszystkim, jeżeli model był przechowywany w wilgotnych warunkach, czy stan silnika i jego łożysk jest właściwy. Czy silnik nie ma znacznych oporów własnych, czy nie pracuje zbyt głośno i czy nie grzeje się zbytnio. Z pozostałymi podzespołami i elektronika powinno być wszystko OK.
Jak przygotować się do pierwszego lotu?

Przede wszystkim sprawdzić należy i to kilka razy, czy wychylenia powierzchni sterowych są właściwe - tzn. czy wychylają się we właściwe strony przy ruchach drążków.
Do pierwszego lotu należy ustawić wartości wychyleń powierzchni sterowych na wartości minimalne.
Poza tym należy zwrócić uwagę na wartości EXPO i D/R dla poszczególnych kanałów.
No i to co jeszcze istotne, to sprawdzić czy środek ciężkości modelu (CG) wraz z całym osprzętem do lotu (wraz z pakietem) znajduje się we właściwym miejscu modelu - co będzie świadczyło, że model jest dobrze wyważony.
Mam nadzieję że uda mi się przygotować wszystko i wykonać pierwszy oblot w tym roku

No bardzo na to liczymy - Doskonale
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
czarny
A ja uwazam ze swojego doswiadczenia ze pierwszy oblot i sprawdzenie modelu powinno przebiegac pod czujnym okiem doswiadczonego modelarza.
Bylo juz kilka przypadkow na tym forum poruszanych kiedy niedoswiadczony pilot chcial ulotnic swoj pierwszy w zyciu model.
Przykladem moge byc ja albo kilku innych kolegow z tego forum.
Skutki ulotnienia takiego modelu to ulotnienie go na wieki wiekow.
Dlatego tez przestrzegam nowych i mlodych nie koniecznie wiekowo pilotow ''pierwszy lot z doswiadczonym modelarzem'' albo juz skladac trzeba na nowy model. Ja mam do sprzedania skysurfer 2m. Nie wiem
____________________________________
Turnigy 9x z ER9x TELEMETRY
KIWI-F3P
Calmato Alpha 40 Trainer GP OSMax 40LA
Extra Little OSMax10
QUAD TBS DISCOVERY clone
 
Shiva
Oj tak.. Czarny ma rację Szeroki uśmiech. Pamiętam jak Suchy rozwalił swój pierwszy model Cessne 480 Nie wiem pięknie zawisła na drzewie a lot t rwał może 5 sekundbanan . Najlepiej jak model sprawdzi doświadczony modelarz.
Ja dopiero "raczkuje" w tym powietrznym hobby więc wiele do tematu nie wniosę, ale myśle, że koledzy chętnie pomogą Z przymrużeniem oka
Shiva

______________________

Piper Cub J-3
Fun Cub - Multiplex - w budowie Uśmiech
 
smola
Dzięki za radyUśmiech
W tym tygodniu dotarło do mnie śmigło 4,5x4,5E bo oczywiście oryginalne gdzieś zaginełoZ przymrużeniem oka Zaraz po ty zacząłem sprawdzać środek ciężkości modelu, producent w instrukcji podaje 45mm za krawędzią natarcia skrzydła, jak się okazało po odwróceniu modelu w miejscu tym były już naniesione (przez poprzedniego właściciela) punkty.
Podczas wyważania okazało się że przy oryginalnym pakiecie( 1100mAh 3s 20c 86gram) potrzebne jest obciążenie przodu o 40 g. W całości model po wyważeniu z pakietem i całą resztą waży 726g. I tu małe zaniepokojenie ponieważ w instrukcji producent podaje 620gKrzywi się
Co o tym sadzicie? Była by to waga bez pakietu? Model bez pakietu i tego 40g obciążenia z odbiornikiem waży 600g.
Czy może to obciążenie nie będzie potrzebne?

Przede wszystkim sprawdzić należy i to kilka razy, czy wychylenia powierzchni sterowych są właściwe - tzn. czy wychylają się we właściwe strony przy ruchach drążków

Również sprawdzone wszystko jest ok.
Do pierwszego lotu należy ustawić wartości wychyleń powierzchni sterowych na wartości minimalne.
Poza tym należy zwrócić uwagę na wartości EXPO i D/R dla poszczególnych kanałów.

Po wprowadzałem pewne zmiany natomiast czy będzie wszystko ok... tu mam nadzieję że będę mógł liczyć na waszą pomoc.

A ja uwazam ze swojego doswiadczenia ze pierwszy oblot i sprawdzenie modelu powinno przebiegac pod czujnym okiem doswiadczonego modelarza

Tutaj tez mam nadzieję że będę mógł liczyć na czyjąś pomocZ przymrużeniem oka
Edytowane przez smola dnia 20-02-2016 20:33
 
Andy
Odnośnie doważenia tego (i nie tylko tego) modelu, należy przestrzegać zaleceń co do CG podawanych przez producenta.
Myślę, że warto byłoby zastanowić się nad tym, czy nie lepiej usunąć doważenie i nie przesunąć pakietu (o ile to możliwe) w kierunku dziobu modelu. Jeżeli niezbyt jest miejsce obecnie, to może da się wyposażenie jakoś przemieścić, aby pakiet umiejscowić trochę bliżej dziobu. Jeżeli naprawdę nie dałoby rady przesunąć go do przodu, to w ostateczności można byłoby zastosować trochę pojemniejszy pakiet - 1400-1600 mAh, który od razu doważy do przodu trochę model.
Jeżeli zostało by już niewiele do doważenia przodu, to w ostateczności można jeszcze wytrymować tę różnicę sterem wysokości - ale to robi się doświadczalnie dopiero podczas pierwszego lotu i raczej przez doświadczonego modelarza.
I w tym miejscu (i nie tylko) możesz liczyć na pomoc bardziej doświadczonych Kolegów modelarzy. - Doskonale
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Przejdź do forum: