Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Modele ARF i RTF
 Drukuj temat
Super Decathlon 3.5m - Hangar 9
Thunderbolt
Nie ten temat , ale jakby kogoś zainteresowała historia polskich pilotów na zachodzie w czasie II WS . Jest trochę o wszystkich . Niestety anglojęzyczna . Trochę o Polakach służących na p-47 .http://witoldlano...
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
czarny
Thunderbolt napisał(a):

.. również bez złośliwości - ARF tzn. , że ten model jest prawie gotowy do lotu . Trudno jest dyskutować jak wkleiłem zawiasy , zamontowałem kółka i ewentualnie stery już fabrycznie przygotowane i całkowicie wyposażone (Tym Bardziej , że to wszystko jest załączone w pudełku ) . Jak wypucowałem oklejony już folią model . Czy też jak umyłem kabinkę .( No chyba , że o to chodzi - To ja się wycofuję ) Zadaniem szczęśliwego nabywcy pięknego ARF jest wyposażyć go w instalację elektryczną i silnik . I o tym piszemy . Nie ma znaczenia jaki to model ma znaczenie , że ARF - gigant.

Jest to piękny potężny model i bardzo się cieszę , że znajdzie się na naszym lotnisku jak również z tego ,że posiada go właśnie Tomek . Dlatego zakładanie jakichś dodatkowych tematów jest bzdurą . Zdecydowaliśmy się na upublicznienie naszej dyskusji , a mogliśmy ją przeprowadzić w zaciszu biura pijąc kawkę .

Tomek jest doskonałym pilotem , zna zachowania aerodynamiczne modeli i w jego rękach Decathlon będzie godnie służyć pod warunkiem , że on będzie miał władzę nad nim , a nie odwrotnie .

Tak się składa , że przy okazji budowy takiego giganta jest możliwość wymiany doświadczeń zdobywanych nie w ciągu miesiąca tylko przez lata . Jeżeli dla kogoś jest to wiedza zbędna - jego wybór . Uważam jednak , że wyposażenie takiej jednostki musi być dokonane należycie dla spokoju właściciela jak również dla bezpieczeństwa widzów .


Thunderbolt jak na wstępie mojej wypowiedzi nie piszę ze złośliwości piszę bo w tym momencie mam pełny szacunek dla Ciebie i kolegi Tomka za wiedzę i za to że posiadacie takie wspaniałe modele.
Ponadto pierwszym modelem który zrobie sobie ze sklejki balsy czy innego podobnego materiału będzie thunderbolt i nie dlatego żeby nim polatać choć myślę i o tym ale dla tego żeby mieć go nawet jako model statyczny dopracowany w szczegółach i cieszyć się jego wyglądem.

Co do modeli kolegi Tomka to mogę powiedzieć że byłem bardzo szczęśliwy że mogłem pomóc w składaniu i rozkładaniu modelu YAK55 na Anima Urbis.
A jeszcze bardziej mi zaimponował jak zobaczyłem Decathlona na własne oczy.
Natomiast model Thunderbolt P-47 to moje marzenie.




Kolego Czarny faktycznie powinieneś założyć nowy temat .

... a tak przy okazji to nadal chyba nie wiesz do czego służy Twoja ładowarka . To , że jest napisane , że do liPOL i LIION nie oznacza , że możesz ładować dowolnie te dwa rodzaje ogniw .
są litowo jonowe 3,6V i litowo jonowe 3,7V . Prawdopodobnie twoja ładowarka służy do ładowania LIPOL i LIION 3,7V . Musisz mieć pewność , jakie posiadasz . No chyba , że ta wiedza jest Ci zbędna ,a faktycznie lubisz fajerwerki . Nie sądzę również , że korzystałbyś z pracy doktorskiej na ten temat .Z przymrużeniem oka


Nowy post będzie na temat lipo i lion.
Odpowiadam.
I obydwa te ogniwa ładuje się prądem 4,2v 0,8mA
Tyle samo co Li-Pol
Jeżeli ładowarka jest wyposażona w balanser czyli układ zbudowany na podzespołach elektronicznych np najprostszy układ dioda zenera 4,1v ograniczająca prąd można podłączyć Li-iony i spokojnie ładować.
Nie ma różnicy czy ładujesz Li-po czy Li-ion system jest ten sam ładujesz każde ogniwo osobno.
Ale to już w oddzielnym temacie.
____________________________________
Turnigy 9x z ER9x TELEMETRY
KIWI-F3P
Calmato Alpha 40 Trainer GP OSMax 40LA
Extra Little OSMax10
QUAD TBS DISCOVERY clone
 
Tomek
No proszę, człowiek wyjedzie, a temat żyje dalejUśmiech


czarny napisał(a):

Przepraszam nie jestem złośliwy i temat mi sie bardzo podoba ale mam odczucia jak bym był na wykładzie.
...

Więc trzeba czerpać z wykładu pełnymi garściami póki jeszcze wykładowca ma ochote podzielić się doświadczeniem.

No dobra, kontynuując projekt doszedłem do wniosku że jedyna pewna w tym projekcie rzecz to zmiany:/

na zmiany poszła już paczka trytytek i 1,5m velcro

Pakiety wyleciały z domku i zostały ulokowane zgodnie z wariantem V. Odległość pomiędzy instalacją zapłonu a pakietami jest ok 30cm.
imageshack.com/a/img840/4524/9mxn.jpg

Co do wpływu pracujących układów na siebie to ciężko jest prawidłowo rozlokować elementy nie wiedząc w jakich płaszczyznach rozchodzą się fale elektromagnetyczne, bo przecież kształt obudowy o niczym nie świadczy. To byłoby zbyt proste ale rozumiem że jakieś warunki brzegowe trzeba przyjąć.

Wyleciał również killswitch. serwo gazu zostanie zamontowane za bateriami, a cięgno będzie z linki kevlarowej. Jak wystarczy zapału to ssanie też dostanie swoje serwo ale na plastikowym bowdenie.
Moduł zapłonowy i bateria zapłonu zostały bez zmian. Myślę nad lokalizacją włącznika zapłonu.

A serw ciągle nie ma:/

EDIT:
czarny napisał(a):
...
I obydwa te ogniwa ładuje się prądem 4,2v 0,8mA
Tyle samo co Li-Pol
Jeżeli ładowarka jest wyposażona w balanser czyli układ zbudowany na podzespołach elektronicznych np najprostszy układ dioda zenera 4,1v ograniczająca prąd można podłączyć Li-iony i spokojnie ładować.
...


Czarny, w tym zdaniu nic się nie zgadza, nawet takiej diody nie ma Uśmiech
Edytowane przez Tomek dnia 07-07-2014 00:44
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Thunderbolt
Teraz Tomku jest miodzio Doskonale . Lepiej się nie da . Wiem , że z wyważeniem może być problem , ale nieraz lepiej nawet czymś dociążyć niż pakować się na siłę w możliwe kłopoty .

pozdrawiam i trzymam kciuki . Uśmiech
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
Thunderbolt
Jak już pokonasz instalację . Zostanie silnik uruchomić i cieszyć się jego pracą i oczywiście lotami . DA 120 - to najlepszy wybór z dostępnych boxerów. Bardzo mało regulacji . Jedynie na początku odkręcić wolne obroty , aż do "dźwięku czterotaktu" i przepalić jeden-dwa zbiorniki na parterze - trzymając średnio-niskie obroty . Potem wyregulować niskie obroty i wysokie - start i oblot . Przez pierwsze parę lotów utrzymując raczej przepustnicę na 3/4 ,a potem to już latać jak Ci się tylko podoba . Pierwsze 2 galony to na mineralu tak w granicach 1/30 , 1/25 - Ja potem stosuję pełny syntetyk . Wiem , że można 1/40 czy nawet 1/50 , ale ja daję 1/35 . Zasada do 120cc trzoszkę więcej oleju niż mniej .Powyżej 120 można mniej .
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
Tomek
Zdobyłem się na odwagę i przyniosłem do domu skrzydła.
Ależ są wielkie. żona jeszcze nie widziała ale muszę przygotować jakieś rozsądne uzasadnienie bo tym razem bez awantury się nie obędzie.

Ale jestem spokojny jak zwykle, awanturę przyjmę na klatę a skrzydła zostaną Fajne

Później jakieś foto wrzucę.
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Piotr
Zaoferuj twojej żonie coś w zamian Pokazuje język
Turnigy 9x
F22 Raptor
Rwd 5
PZL Ts 11 Iskra
Zactly F3P
PZL 130 Orlik TC II
 
Tomek
Powiem jej że dam się jej przelecieć Fajne

yyy, Decathlonem oczywiście LOL
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Piotr
Pokazuje język
Turnigy 9x
F22 Raptor
Rwd 5
PZL Ts 11 Iskra
Zactly F3P
PZL 130 Orlik TC II
 
Tomek
Lotki zainstalowane. Serwa i reszta szpeju już nadana z Nastika. Okazało się dzisiaj że Powerbox wypuścił na rynek teleconverter umożliwiający współpracę Powerboxa z telemetrią Futaby. Czyli będzie informacja o stanie pakietów na bieżąco w radiu. Zamówione.

Pod Decathlonem stoi również benzynowy samolocik o rozpiętości 1.8m Szeroki uśmiech

imageshack.com/a/img819/5060/n6scm.jpg

Żona siedzi na sofie po prawej stronie z laptopem i podejrzanie milczy:/ Zaczynam się martwić.
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Piotr
Ależ to wieeeelkie Szok



Dodatkowy stolik Szeroki uśmiech


Daj taki argument twojej żonie Pokazuje język
Turnigy 9x
F22 Raptor
Rwd 5
PZL Ts 11 Iskra
Zactly F3P
PZL 130 Orlik TC II
 
Tomek
Duże też jest piękne, nieprawdaż?

nawet im większe tym piękniejszeZ przymrużeniem oka
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Piotr
Prawda prawda Uśmiech
Turnigy 9x
F22 Raptor
Rwd 5
PZL Ts 11 Iskra
Zactly F3P
PZL 130 Orlik TC II
 
czarny
Tomek napisał(a):

Czarny, w tym zdaniu nic się nie zgadza, nawet takiej diody nie ma Uśmiech


Jest
1N5336B 4,3V/5W DO201

w firmie lispol kod towarowy BZX55C4v3
Edytowane przez czarny dnia 09-07-2014 00:13
____________________________________
Turnigy 9x z ER9x TELEMETRY
KIWI-F3P
Calmato Alpha 40 Trainer GP OSMax 40LA
Extra Little OSMax10
QUAD TBS DISCOVERY clone
 
Thunderbolt
Jest
1N5336B 4,3V/5W DO201
- jest 3,9 , jest 3,3 , ale to nie jest 4,1 - które i tak jest błędnie wyznaczone . Tak przy okazji diody można łączyć szeregowo by uzyskać określoną wartość . Realizacja zadania może byc przeprowadzona diodą i dzielnikiem napięcia , ale to wszystko i tak jest bez sensu - bo nie o to w tym wszystkim chodzi / mówię o ładowaniu ogniw LIION i LIPOL /. Jeśli to jet takie ważne to naprawdę proponuję otworzyć nowy temat . Można też skorzystać z Elektrody .
Pozdrawiam .Uśmiech
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
Thunderbolt
Tomku - Przy decathlonie wszystko jest takie malusie . ..Nie wiem

Czyli niebawem nastąpi pierwszy kontakt z lotniskiem Uśmiech
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
Tomek
czarny napisał(a):

Tomek napisał(a):

Czarny, w tym zdaniu nic się nie zgadza, nawet takiej diody nie ma Uśmiech


Jest
1N5336B 4,3V/5W DO201

w firmie lispol kod towarowy BZX55C4v3

Czarny ale ja pisałem że nie ma 4v1 a nie 4v3. Ale tak jak pisał Thunderbold można połączyć w szereg jeśli sobie dobierzesz odpowiednio parametry albo na dzielniku napięcia. Gdzieś widziałem 2v i 2v11.
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Andy
Wowwww.... skala porównania z 1,8 m jest powalająca - Szok
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Tomek
Po przeprawie z serwami kolejnych większych niespodzianek nie ma więc dzisiaj znowu szarpnąłem robotą. Zamontowane i ustawione usterzenie ogona z odrutowaniem włącznie. Zamontowane serwo gazu. I tu znowu zmiana koncepcji. Serwo zamontowane jest zgodnie z instrukcją w domku koło silnika i otrzymało metalowy popychacz (sorry Thunderbolt) ale będzie odseparowane galwanicznie od elektroniki. Telekomunikacja wkroczyła w świat modelarstwa i transmisja danych pomiędzy powerboxem a serwem gazu odbywać się będzie światłowodem. Również światłowodem będzie załączany zapłon. Takie rozwiązanie skróciło czas budowy Decathlona w moim przypadku znacznie.
Udało się również zmusić Powerboxa do współpracy z odbiornikiem i dane o stanie akumulatorów zasilających płyną już do radia.

Do zrobienia zostało:
1. Założyć serwo w jednym skrzydle
2. Poupinać instalację elektryczną
3. oszklić Decathlona
4. dociąć owiewkę
5. zmontować zastrzały skrzydeł
6. nawiercić śmigło. Z tym czekam na kołpak bo jeszcze nie mam.

imageshack.com/a/img834/7082/t566k.jpg
imageshack.com/a/img842/6724/wwhxi.jpg
imageshack.com/a/img921/9246/WYD3Zf.png
Yak 55 3.3m 150ccm
Yak 55 2.7m 100ccm
Super Decathlon 3.5m 120ccm
Meridian 1.8m 10ccm (from heaven)
Glasair 2m 20ccm
Cessna 182 2.1m 25ccm (czeka na maiden)
Trex 600Nitro
Trex450
Mikrokopter Okto2
TBS Discovery FPV
RVJET FPV
Volantex Predator V2 FPV
TBS Caiphirina FPV
SkyWalker FPV
 
Thunderbolt
Tomku , a jak wykonałeś instalację paliwową w zbiorniku . Chodzi mi o połączenie ssawki ( filc ) - rurka - króciec . Dlatego pytam bo nieraz jest to źle wykonane i potem są problemy np dojenie powietrza z paliwem , albo zatrzymanie ssawki u góry zbiornika , albo zsunięcie się przewodu paliwowego z rurki metalowej na doprowadzeniu paliwa do silnika . Wszystkie te problemy dotyczą przede wszystkim wykonania instalacji wewnętrznej w zbiornikach wyposażonych w gładkie rurki mosiężne .
Edytowane przez Thunderbolt dnia 11-07-2014 23:43
_______________________________________

- Skybolt 1,6m 26ccm,
- p-47 1,6m 20ccm,
- p-47 1,9m 32ccm,
- p-47 Razor IMAA 2,2m 50ccm

- F7F 2,2m 2x23ccm ( w przygotowaniu )
- p-47 D-22 2,6m ( w budowie )
- pt17 Stearman 2,2m ( w planach )
FUTABA T12FG mode 2
 
Przejdź do forum: