Zobacz temat
RC Radom » Nasze latajace modele » Aparatury
 Drukuj temat
Turnigy 9XR
gruby9999
Witam

Ostatnio zakupiłem tą apke Turnigy 9XR mode 2 , na początek chce ja wykorzystać do sterowania łodzią , która to zaczynam już powoli budować.

Niestety jestem początkującym i mam problem z ustawieniem tej apki . Dodam ,że wsadziłem do niej nadajnik Fry sky + 8 kanałowy odbiornik łodz będzie miała coś ko 7 serw jesli wszystko uda mi się wykonać.

Dziś podłączyłem sobie silniki pod regulator obrotów , i niby wszystko działa ale jest problem .

Gdy wychyle drążek ku górze moze niecały centymetr albo i mniej to silnik pracuje juz na najwyższych obrotach... Natomiast w dół murze więcej wychylić aby zaczął pracować w drugą stronę.

Jak przesunę drążek w prawo to silnik działa na niskich obrotach a jak w lewo to w ogóle.

Z tego co zauważyłem to jak włączę apke. to po lewej stronie ,żeby kółeczko pokryło sie z kropką muszę wychylić drążek ku gorze jakiś milimetr może półtora.


Pomógł by mi ktos z ustawieniem tej apki bo instrukcje( przetłumaczona przez pewnego modelarza) czytałem juz ze 4 razy i wiem co mniej więcej gdzie sie przestawia ale jak to ma być poustawiane to nie wiem .

Będę wdzięczny za pomoc.


a z czasem chciałbym sie przerzucić na coś ze skrzydłami Uśmiech


Michał.
 
Andy
Michał z tego co opisujesz to myślę, że apka nie jest właściwie ustawiona i wyregilowana.
Chociażby świadczy o tym to, że:
Gdy wychyle drążek ku górze moze niecały centymetr albo i mniej to silnik pracuje juz na najwyższych obrotach... Natomiast w dół murze więcej wychylić aby zaczął pracować w drugą stronę.


Poczytaj dokładnie instrukcję obsługi do apki i spróbuj ją sam ustawić.
A tak na marginesie - apke kupowałeś od kogoś, czu to sztuka nówka?
Jeżeli od kogoś, to na początek zresetuj wszystkie pamięci i wyczyść ich ustawienia i trymowania. Dopiero wtedy bierz się za ustawianie dla swojego modelu.

Bieg wsteczny można uzyskac tylko poprzez przełączenie rewersu na kanale gazu - i dobrze jest przypisac taką funkcję jednemu z nieużywanych przełączników (dwupozycyjnemu) w apce - może poprzez jakiś mikser?

A do czego chcesz zastosować tych 7 serw? gdzie w łódkach z reguły masz jedno serwo kierunku. Wiedz, że pozostałe funkcje sterowane serwami (czyli tzw. wodotryski) trzeba przypisać wolnym kanałom, a następnie wolnym przełącznikom. Nie przypisuje się wodotrysków do drążków - bo one sterują z reguły kanałami proporcjonalnymi - tyle ile wychylisz drążek, tyle wychyla się ramię serwa, którym one sterują. A wodotryski z reguły przypisuje się do włączników 2 lub 3 pozycyjnych. A takich w standardowej apce są tylko dwa (gear oraz Flap).

Proponuję zdobyć jakąś porządną instrukcję do tej apki i dopiero wtedy powalczyć z apką.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
berkut
Myślę, że instrukcja dla każdego początkującego to podstawa. Tu masz instrukcję do tej apki. https://www.googl...2042,d.ZWU
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
gruby9999
Apke odkupiłem , ale sprzedający mówił ze kupił dwie jedna dla syna i mu się nie spodobała w ustawieniach tzn w pamięci żadnych modeli nie bylo zapisanych.
A jak sie apke przywraca do ustawień fabrycznych ??


CO do tej instrukcji to właśnie taka mam i nie bardzo ją rozumiem ;/
 
gruby9999
nie widze opcji edytuj takze napisze post pod postem.


Co do instrukcji jeszcze to czytałem ja ze 4 razy próbowałem ustawić coś w apce no ale bardzo nie wiedziałem jak to ma być wszystko ustawione .


Co do serw będą one ustawione oczywiście por rożne przyciski.
W łodzi planuje zrobić ruchome armaty x3 szt do tego otwierane klapy włazów torpedowych + jeśli mi się uda wystrzał torped. no i oczywiście sterowanie łodzią to w sumie ich będzie nawet 6 Uśmiech a nie siedem.
 
berkut
To nie jest łódka tylko jakiś kuter lub niszczyciel
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
gruby9999
kuter torpedowy Uśmiech
 
berkut
Super, dawaj zdjęcia pooglądamy. Uśmiech

A co do apki. 4 podstawowe kanały na drążkach to:
1.RUD - Rudder - STER KIERUNKU
2. ELE - Elevator - STER WYSOKOŚCI.
3. THR - Throttle - PRZEPUSTNICA (GAZ)
4. AIL - Aileron - LOTKA
Oznacza to, że silnik powinieneś podłączyć pod kanał 3 THR,
Ster kierunku pod 1 RUD, reszta do dyspozycji i wyboru.
Podstawowa zasada przy silnikach !!! Gaz na minimum, czyli drążek na dole i trymer na maksa do dołu. Jeśli ci nie działa i nie włącza to należy przestawić REV (rewers) na pozycje odwrotną.
Resztę pytaj.
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
gruby9999
tam będą dwa silniki dodatkowo podłączone pod regulator obrotów.

Podłączyłem silniki kablami do ragulatora .
Regulator podpiąłem pod kanał 1 przy odbiorniku.

Berkut zaraz wszystko podłącze i zrobię tak jak mówisz
 
Andy
tam będą dwa silniki dodatkowo podłączone pod regulator obrotów.

- a nie właściwiej jest podłączyć każdy silnik pod osobny regulator?

Michał, ale myślę że Darek ma rację i warto byłoby abyś założył nowy temat (w dziale "Relacje z budowy"Z przymrużeniem oka i tam opisywał oraz pokazywał na fotkach swoje postępy.
Poza tym właśnie w tym temacie widzę, że byłoby to dobre miejsce do pomocy przez Kolegów w ustawieniach apki.
Michał rób wszystko spokojnie i po przemyśleniach.
A wracając do apki - każda z pamięci modelu ma w swoich opcjach "RESET" - oczywiście pewno ze dwa razy zapyta, czy aby na pewno.
Zakładaj temat i startuj z nim.
Edytowane przez Andy dnia 30-03-2013 12:26
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
gruby9999
Jak sie bawię ustawieniami to zawsze ustawiam nowy zapis gdybym cos porobił zle to zawsze osuwam ten zapis w apce .

Tutaj zdjęcia po włączeniu apki wyskakuje mi alarm czytałem trochę na temat alarmów wiem ze można je wyłączyć ale czy powinny być wyłączone tego nie wiem.


i1073.photobucket.com/albums/w399/gruby9999/201303301791_zps8870eb26.jpg


teraz jak lewy drążek jest ustawiony na równo z kreskami ...

i1073.photobucket.com/albums/w399/gruby9999/201303301792_zpscbe7e765.jpg

widać że kółko jest niżej niż kropka.


A tutaj zdjęcie widać , że na wyświetlaczu jest równo a drążek jest wychylony jakiś milimetr ku górze

i1073.photobucket.com/albums/w399/gruby9999/201303301793_zps43985f1a.jpg

zaznaczyłem czerwonymi kreskami żeby było lepiej widać.
 
Andy
Moim skromnym zdaniem, to już pojawienie się tego alarmu wskazuje, że nie wszystkie ustawione uprzednio opcje (przypisania do przełączników) zostały usunięte - Please reset switches.
Na początek należy apkę doprowadzić do takiego stanu, aby ten komunikat nie pojawiał się podczas jej włączania.

A kwestię:
widać że kółko jest niżej niż kropka.

- można zapewne wyregulować trymerami, albo opcją podobną do "Travel Adjust" jak dobrze pamiętam.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
gruby9999
sprawę z drążkami zrobiłem trzeba było to wykalibrować


a z tymi swichami to nie wiem jak i co mam zrobic
 
berkut
Oj panowie, panowie !!!. Kto każe Wam robić kalibracje drążków ??????
Gaz czyli THR jest ruchomy: góra - dół i nie regulujemy tego. Jak włączasz aparaturę to gaz ma być na minimum czyli na dole - dla tego włącza ci się alarm.
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
gruby9999
ale jak wezmę go ustawie na dół przy kalibracji to wtedy silnik będzie chodził w jedna stronę a tu musi chodzić przód tył.....
 
berkut
Widzisz kolego, ale tego już nie napisałeś, że masz regla dwukierunkowego. Ja bym podłączył silnik pod kanał ELE. Myślę, że jest to bezpieczne a nawet lepsze rozwiązanie. Trzymasz i płyniesz, puścisz i się zatrzymujesz. Gaz na stałe jest dobry ale tylko przy samolotach. Zauważ, że przy samochodach też gaz jest zawsze w neutrum i manetka jest na sprężynie.
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
gruby9999
Dzięki Berkut dobra rada z pewnością się przyda . Jeśli podłącze pod kanał ELE to wtedy gaz będę miał po prawej . Tak dobrze myślę ??

Ustawiłem tak gaz kanał pierwszy pod RUD

Drążek wykalibrowalem żeby był na samym dole.


Jeszcze jak by ktoś mógł mi wytłumaczyć tak na "chłopski rozum" o co chodzi z Trigger i triggerB

ten pierwszy ustawiony mam na ABS


a ten drugi na ELE
 
berkut
Michał, gaz na ELE nie na RUD. Rud to ster kierunku a ELE to ELEVATOR to winda czyli ster wysokości. U Ciebie ten kanał będzie do gazu a RUD do skrętu. Trigger to przełączniki ale do czego ? już poczytałem. Są to przełączniki do timera i służą do ustawienia punktu włączenia timera w zależności od pozycji drążka. Funkcja przydatna w lataniu lub pływaniu/jeżdżeniu na czas.Uśmiech
----------------------------
www.videofly.com.pl
 
www.videofly.com.pl
Wolfik
Pomimo roznych opini, gdzie gaz, gdzie ster, ja w swojej lodzi zainstalowalem gaz w lewym drazku. W neutralnej pozycji silnik jest zatrzymany, drazek w dol lodz plynie do tylu, drazek w gore do przodu. Natomiast ster mam w prawym drazku, lewo - ster w lewo i prawo - ster w prawo.

Tak jest wygodniej sterowac lodzia, gdy plynie, a apke tez mam od modeli latajacych.
Pozdrawiam

Wolfik
____________________________________
8 FG Super

Waarschip 730 - sklejka modelarska
Mig 29 - depron (w budowie)
Airwolf VARIO - carbon (w budowie)
 
Andy
ja w swojej lodzi zainstalowalem gaz w lewym drazku.

- no właśnie Wolfik posiada piękną łódź żaglową - jacht i obiecał, że jak wykombinuje trochę czasu to ją obpstryka i z lekka opisze.
Znając Wolfika i słysząc co opowiadał mi o tym jachcie to można spodziewać się wspaniałego tematu.
Wolfik, ja już nie mogę doczekać się tego tematu - Uśmiech
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Przejdź do forum: