Zobacz temat
 Drukuj temat
Witam
karol31
Witam, mam na imię Karol mam 14, jestem zielony w modelarstwie.
Jak do tej pory raz puściłem swój model, co prawda lot trwał 5 sec. i lądowanie w stylu kreta, ale mam optymistyczne wyobrażenia na dalszą naukę.
Pozdrawiam
 
Andy
Milo nam powitać Kolegę,
- kiedyś wszyscy byliśmy "zieloni", nie ma czym się przejmować.
Zapraszamy do uczestnictwa w życiu naszego portalu i do rozwijania swojego hobby.
A tak na marginesie - jaki to jest ten Twój pierwszy model?
Pomożemy go ulotnić - Uśmiech
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
karol31
Mój pierwszy model, to cessna 480 RTF, z pelikana. Na razie chyba nikt go nie ulotni ponieważ ośka jest złamana i niestety jeszcze jej nie dokupiłem.
 
Andy
No to pech - Nie wiem
- Ale jak usprawnisz napęd, to pomożemy ulotnić modelik - Uśmiech
Zwróć uwagę na dobre wyważenie modelu z pełna masą startową. W tych modelach z tego wiemy trzeba doważać mocno przód.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
karol31
A jak sprawdzić czy jest dobrze wyważony? A tak w ogóle to dziękuję za miłe przyjęcie.
 
Andy
Karol,
każdy z modeli przy jego pełnej masie startowej (to znaczy z pełnym wyposażeniem + pakiet zasilający) ma swój konstrukcyjny środek ciężkości. Gdzie on znajduje się w modelu, powinno być napisane w instrukcji składania modelu - przeważnie na ostatniej lub przedostatniej stronie. Z reguły wypada on mnie więcej w odległości 1/3 szerokości skrzydła licząc od krawędzi natarcia przy kadłubie.
Odwróć model do góry nogami, połóż na skrzydle i zaznacz punkty w 1/3 szerokości licząc od przodu skrzydła w miarę blisko kadłuba - i to na skrzydle po obu stronach kadłuba (jeżeli skrzydło ma szerokość np. 10 cm to odległość ta powinna wynieść 3,3 cm).
Następnie po zładowaniu wszystkiego do modelu i zamknięciu kabiny, w normalnej pozycji lotu modelu, w zaznaczonych punktach podpierasz model na dwóch palcach i patrzysz, czy model przechyla się na przód kadłuba, czy na ogon - właściwym stanem jest, aby w miarę zachowywał równowagę.
Jeżeli model przechyla się na przód kadłuba, to delikatnie pakiecik do tyłu na ogon. Jeżeli leci na ogon to pakiecik delikatnie do przodu. Jeżeli skończy się możliwość regulacji poprzez przesuwanie pakietu, niestety trzeba zastosować dodatkowe ciężarki do wyważania.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
karol31
Dzięki wielkie, jak tylko poskładam go do kupy to zrobię tak jak mówisz.
 
Maciek
Cessna 480, czyli mój Skyline tylko większy :3
Ciekawe czy by też robiła akrobacje jak moja ^^ . A ogółem welcome in the club .
Jaką masz tę ośkę, bo mogę ci dać - bo mam sporo dorabianych. Takich, że prędzej ci pęknie samolot, niż ta ośka.
Edytowane przez Andy dnia 03-09-2012 14:36
___________________________________________
modele:
Trx t-maxx 3.3
Trx t-maxx 2.5
ofna Multilator Redbull 4.6
FreeFly Jak 55 3D

cessna skyline bl hype
Kyosho mp9e

[b]KYOSHO TF-6 drift stalion

Aparatura
sanwa sd-6g i sektrum dx3s
 
Jedrek
Wtrącę się żeby nie było, że wiedziałem a nie powiedziałem Szeroki uśmiech
Takie Cessny ogólnie wyważa się na 25% średniej cięciwy płata ale jak się zrobi 25% od natarcia z największej szerokości (przy kadłubie) to też nie będzie źle. Tak więc linijkę w dłoń i czynności takie, jak opisał Andy tylko ja proponuje jednak 1/4 od natarcia. Sprawdzone przez wielu - nawet przez właściciela modelu o rozpiętości 2,7m.
A tu coś na poparcie.
http://pfmrc.eu/i...wysokosci/
 
karol31
Nie wiem dokładnie co to za ośka. Wcześniej czytałem w internecie że to może być 3 mm, ale nie jestem pewien. A poza tym przy końcach ma takie podłużne płaskie wycięcia.
 
Andy
Jędrek, liczyłem na Twoje wsparcie w temacie - Twoje doświadczenie jest w tej materii bezcenne Uśmiech
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Maciek
To moge ci dac bo mam takich sporo. Bedziesz na lotnisku w sobote??
___________________________________________
modele:
Trx t-maxx 3.3
Trx t-maxx 2.5
ofna Multilator Redbull 4.6
FreeFly Jak 55 3D

cessna skyline bl hype
Kyosho mp9e

[b]KYOSHO TF-6 drift stalion

Aparatura
sanwa sd-6g i sektrum dx3s
 
karol31
Jak tylko przegadam z rodzicami na temat weekendu to dam odpowiedź ale ja jestem za. Poza tym dzięki z góry za ośkę, a Jędrkowi i Andy'emu za podpowiedzi co do wyważenia.
 
Andy
Maciek, no bądź Kolega.
A kto Karolowi31 tę ośkę wymieni? Nie wiem
On jest początkujący - może mu pomożesz w temacie wymiany ośki?Nie wiem
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
karol31
A i mam jeszcze małe pytanie, ponieważ po jeżdżeniu po ziemi i nieudanym locie trochę śmigiełko się potrzaskało. Chciałbym je wymienić, patrzyłem na oryginalne do tego modelu to mnie ogromna cena przeraziła. Czy można je zastąpić GWS'ami o tym samym rozmiarze?
 
karol31
wyjąć wyjąłem ośkę a co do włożenia to teorię znam chociaż praktyka kuleje.
 
Andy
Czy można je zastąpić GWS'ami o tym samym rozmiarze?

- można
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gif
 
Maciek
Przeciez do wynany potrzebne sa tylko 2 imbusy i mlotek...
___________________________________________
modele:
Trx t-maxx 3.3
Trx t-maxx 2.5
ofna Multilator Redbull 4.6
FreeFly Jak 55 3D

cessna skyline bl hype
Kyosho mp9e

[b]KYOSHO TF-6 drift stalion

Aparatura
sanwa sd-6g i sektrum dx3s
 
karol31
Wiem, ale trzeba dobrze wpasować tą ośkę względem imbusów, a tak dla sprostowania w tym modelu potrzebne są trzy imbusy.
 
Siwy
Powitać nowego kolegę.
Też jestem zielony Uśmiech
Pozdrawiam
>>> Modelarstwo <<<

Modele:
- Cessna 480 Pelikan
- F-16 Depron
- Cularis Glider Multiplex


Aparatura:
- Spektrum DX8T
 
www.damarmeble.eu
Przejdź do forum: